Po kilku tygodniach wakacyjnego relaksu czas wracać do szkolnej rzeczywistości. Budziki trzeba nastawić wcześniej a dzień podzielić na sferę obowiązków i przyjemności Jak wspierać dziecko w nowym rytmie dnia i zachęcać do podejmowania nowych wyzwań.

Motywacja jest procesem regulującym nasze zachowania wzbudza w nas energię wykorzystywaną do rozpoczęcia oraz kontynuowania aż do zakończenia zaplanowanego działania a także jest związana z realizacją naszych potrzeb.

Wyszczególniamy motywację zewnętrzną oraz wewnętrzną. Ta pierwsza związana jest z otrzymywanym z otoczenia systemem nagród oraz kar a ta druga to automotywacja gdzie sami siebie pobudzamy do realizacji naszych celów.

Każdy z nas odczuwa różne potrzeby a w przypadku nastolatków na pierwsze miejsce może się wysuwać potrzeba autonomii stawianie granic i bycie niezależnym. Młodzi ludzie cenią sobie również niezależność oraz swobodę w samodzielnym podejmowaniu decyzji. Rodzice często pytają podczas konsultacji o sposoby na zachęcenie dzieci do nauki i wypełniania obowiązków szkolnych.

Spieszę więc z garścią praktycznych rad:
• Okaż zainteresowanie dziecku poznaj jego potrzeby oraz plany aby pomóc dziecku we wskazaniu związku
między nauką a jego marzeniami
• Zachęcaj do próbowania nowych rzeczy dobieraj zajęcia dodatkowe zgodnie z jego preferencjami
• Akceptuj dziecko takie jakim jest Nasz potomek nie musi mieć talentów do matematyki mimo że nasza rodzina należy do„umysłów ścisłych Jako rodzice możemy być łowcami talentów naszych dzieci i wspierać ich w tym kierunku
• Obserwuj w jaki sposób dziecko uczy się najskuteczniej i pomóż mu go realizować
• Rozbudzaj w dziecku ciekawość poznawania świata dziel się ciekawostkami na temat świata i ludzi
• Stwarzaj przestrzeń do samodzielności i pozwalaj na dokonywanie wyborów jeśli jest to możliwe i szanuj decyzje dziecka Buduje to sprawczość dziecka i rozwija potrzebę autonomii
• Wspieraj w procesie nauki czyli wyjaśnij że popełnianie błędów jest niezbędnym elementem tego działania i zachęcaj do wyciągania wniosków oraz modyfikowania działania na ich podstawie
• Postaw na autentyczność opieraj się na faktach dziel własnymi doświadczeniami i emocjami szczerze wyrażaj swoje opinie
• Bądź autorytetem czyli pokaż w jaki sposób dążyć do celu być konsekwentnym i radzić sobie z porażkami Nie chodzi tu o bycie ideałem ale ważne jest, aby też wymagać od dzieci realnych zachowań Proces nauki zachodzi także przez obserwację i modelowanie więc dzieci często powielają postawy rodziców

Powyższe wskazówki mogą być pomocne w przypadku organizacji nauki we wrześniu oraz rozbudzania motywacji do zdobywania wiedzy podczas całego roku szkolnego

Opracowała
Joanna Jaskulska Korzan, psycholog Polsko Angielskiej Szkoły Podstawowej Mentis

Pobierz bezpłatny ebook

Kontynuując korzystanie z witryny, zgadzasz się na stosowanie plików cookie. Więcej infomacji

Ustawienia plików cookie na tej stronie są ustawione na „zezwalanie na pliki cookie”, aby zapewnić najlepszą możliwą jakość przeglądania. Jeśli nadal będziesz korzystać z tej witryny bez zmiany ustawień plików cookie lub klikniesz „Akceptuję” poniżej, wyrażasz na to zgodę.

Close