fbpx

Słowa mają moc
Słowa dają moc
10 rzeczy, które warto mówić dziecku

1. JESTEŚ WAŻNY

Każdy z nas jest tak samo ważny czy to w rodzinie czy w klasie czy w jakiejkolwiek innej społeczności. Warto mówić o tym dziecku, a im szybciej zaczniemy to robić tym lepiej, gdyż tym szybciej dziecko uwierzy w prawdziwość tego faktu.

2. WYGLĄDASZ NA DUMNEGO Z SIEBIE/ PEWNIE JESTEŚ Z SIEBIE DUMNY

Zamiast „Jestem z Ciebie dumny”, które może spowodować, że dziecko robi coś tylko po to, aby uzyskać pochwałę,  lepiej powiedzieć „Wyglądasz na dumnego z siebie” lub „Pewnie jesteś z siebie dumny”, gdyż to  buduje w dziecku motywację wewnętrzną.

3. ZAWSZE MASZ PRAWO POWIEDZIEĆ NIE

Dziecko ma prawo powiedzieć „nie”, a taki komunikat powinien być akceptowany i szanowany przez  dorosłych, gdyż pokazuje on, że dziecko potrafi postawić swoje granice. Jeśli dziecko będzie miało szansę poćwiczyć mówienie „nie” w sytuacjach związanych z bliskimi osobami wówczas będzie umiało zrobić to w stosunku do obcych osób.
W sytuacji, gdy musisz postąpić wbrew woli dziecka, aby zapewnić mu bezpieczeństwo wyjaśnij dziecku, dlaczego konkretne działanie jest konieczne.

4. WIDZĘ, ŻE BARDZO SIĘ NAPRACOWAŁEŚ

Zauważenie i docenienie wysiłków, starań dziecka zachęca je do dalszego zaangażowania, równocześnie podnosi też jego pewność siebie i pokazuje dziecku, że liczy się nie tylko efekt działań, ale sam fakt ich podejmowania.

5. TO, O CZYM TERAZ MÓWISZ MA ZNACZENIE

Ważne jest, aby dziecko wiedziało, że bierzesz pod uwagę jego słowa. By wiedziało, że liczy się dla Ciebie jego zdanie na temat, o którym rozmawiamy.  By wiedziało, że jego punkt widzenia jest dla Ciebie ważny. Takie słowa wzmacniają  jego poczucie wartości i pewność siebie..

6. KAŻDY CZŁOWIK POPEŁNIA BŁĘDY I TY TAKŻE MASZ DO TEGO PRAWO

Błąd jest czymś normalnym i zdarza się każdemu człowiekowi. Zatem każdy człowiek i ten duży i ten mały ma prawo do popełniania błędów, które wpisane są w nasze życie, Na błędach najwięcej się uczymy i rozwijamy stając się lepszą wersją siebie. Zachęcamy w ten sposób dziecko do kontynuowania podjętych przez nie działań pomimo niepowodzeń.

7. MAM DO CIEBIE ZAUFANIE

Dla dziecka fakt, że rodzic mu ufa jest bezcenny. Zaufanie rodzica buduje w dziecku poczucie własnej wartości i pewności siebie. Dzięki temu dziecko samo sobie będzie umiało zaufać w sytuacjach dokonywania wyborów czy identyfikowania swoich emocji.

8. FANTASTYCZNIE JEST SPĘDZAĆ Z TOBĄ CZAS

Jeśli dziecko będzie miało świadomość, że samo spędzanie z nim czasu może być dla kogoś tak przyjemne, pozytywnie wpłynie to na jego pewność siebie i samoocenę, takie słowa budują także bliskość dziecka z rodzicem.

9. WSPANIALE, ŻE JESTEŚ

Okazuj dziecku jak bardzo cieszy Cię to, że Twoje dziecko po prostu jest. To buduje w nim poczucie własnej wartości, akceptację dla samego siebie, wewnętrzną siłę i pewność siebie.

10. WIERZĘ W CIEBIE

Dziecko bardzo potrzebuje wiedzieć, że w nie wierzysz. Wierzysz w to, że potrafi sobie dać radę również z tym, co jest dla niego wyzwaniem. Wzmacniasz tym samym jego poczucie własnej wartości oraz przekonanie o tym, że sobie poradzi w każdej sytuacji.

Marta Bańkowska

Źródło zdjęcia:  People image created by Teksomolika – Freepik.com

  • Zapisz się na newsletter

    Jeśli chcesz otrzymywać więcej ciekawych i wartościowych materiałów, zapisz się na Newsletter!
  • Pobierz bezpłatny ebook

    Kontynuując korzystanie z witryny, zgadzasz się na stosowanie plików cookie. Więcej infomacji

    Ustawienia plików cookie na tej stronie są ustawione na „zezwalanie na pliki cookie”, aby zapewnić najlepszą możliwą jakość przeglądania. Jeśli nadal będziesz korzystać z tej witryny bez zmiany ustawień plików cookie lub klikniesz „Akceptuję” poniżej, wyrażasz na to zgodę.

    Close