Ten rok jest sprawdzianem w wielu dziedzinach i wymusił na nas inny sposób pracy, nauki, spędzania czasu wolnego. Często to właśnie potrzeba bycia w relacji z innymi, czy też przynależności do grupy społecznej jest tą niezaspokajaną w dobie pandemii.
Biorąc pod uwagę fakt, że człowiek jest istotą społeczną, może to stanowić duże utrudnienie w rozwoju i kształtowaniu się osobowości człowieka. Zupełnie naturalne wydaje się to, że należymy do danej klasy w szkole, do działu czy teamu w firmie, a także rodzina i przyjaciele stanowią „odskocznię” po tygodniu pracy.
Niestety po funkcjonowaniu w pewnym rytmie, ze swoimi przyzwyczajeniami i sposobami na regenerację sił, zaskoczyła nas konieczność niemal całkowitej izolacji. Sytuacja taka stanowi duże wyzwanie zarówno dla rodziny, jak i relacji rówieśniczych.
Rodzice stali się nie tylko opiekunami, ale też nauczycielami, trenerami i terapeutami swoich dzieci. Rzeczywistość zweryfikowała możliwości, ale dała też niepowtarzalną szansę do rozwoju bliskości między członkami rodziny.
Po krótkim okresie kiedy wróciliśmy do bezpośrednich kontaktów w szkole, podczas zajęć pozalekcyjnych i spotkań towarzyskich, co miało wspaniały wpływ na nasz rozwój i samopoczucie teraz ponownie wracamy do nauki i pracy zdalnej i spędzania czasu głównie w domu.
Mając świadomość jak ważne są relacje w życiu, chciałabym podzielić się sposobem ich wzmacniania poprzez budowanie dobrej energii emocjonalnej wg T. Rath i D. O. Clifton, autorów książki „Pozytywne emocje”, w której opisanych jest w tym celu 5 strategii.
- Zapobieganie „opróżnianiu wiaderka” – polega ona na napełnianiu „wiaderka” pozytywnymi emocjami, zarówno z własnych doświadczeń, jak i dbanie o miłe słowa i dobrostan bliskich. Ważna jest wzajemność, a pochwały i uznanie, pozytywnie wpłyną na samopoczucie i samoocenę obu osób.
- Podkreślanie mocnych stron, czyli stymulacja rozwoju zgodnie z tym, w czym jesteśmy dobrzy, co daje też większą efektywność i możliwość doświadczania sukcesu.
- Zawieranie przyjaźni – podstawą jest tutaj empatia, dzięki której rozumiemy emocje swoje i innych, a co za tym idzie skutecznie się komunikujemy. Człowiek naturalnie wyczuwa nastrój i samopoczucie u otaczających go osób. Niezbędna do tego jest uważność i otwartość na siebie, świadomość doświadczanych emocji. Tworzenie przyjaźni to proces rozłożony w czasie i wymaga chęci poznania zainteresowań, potrzeb i emocji drugiej osoby. Ważne jest zarówno uważne słuchanie, jak i mówienie o własnych potrzebach, otwartość na kompromis. Okazujmy innym jak bardzo są dla nas ważni i dbajmy o swoje samopoczucie nawzajem, szukajmy tego, co nas łączy, a nie dzieli.
- Zaskakujące nagradzanie – nieoczekiwana nagroda ma wiele zalet: zapamiętujemy ją na dłużej, cieszymy się nią bardziej, wydłuża naszą motywację do wykonywania tych czynności, a także uczy elastyczności, motywuje do pracy w kryzysie i nastawia na osiągnięcie sukcesu. Możemy dbać o doświadczanie u siebie i swoich bliskich zaskakujących pozytywnych wzmocnień, a nie tylko naturalnych konsekwencji naszych działań.
- Zmiana starej zasady: „Traktuj innych tak, jak chciałbyś, żeby oni traktowali ciebie” na: „Traktuj innych tak, jak oni by chcieli, żebyś ich traktował” – Gotowość poznania potrzeb innych osób i zastosowania tej wiedzy we wzajemnych relacjach daje poczucie bycia ważnym i rozumianym.
Bycie w relacjach z innymi ludźmi przekłada się na osobiste poczucie szczęścia, a w dobrym samopoczuciu bardziej starannie i z większym zaangażowaniem dbamy o relacje z innymi.
Jest to „pozytywna spirala”, która polega na tym, że wchodząc na kolejne poziomy dobrostanu łatwiej jest budować pozytywne relacje.
Wśród zalet płynących z satysfakcjonujących przyjaźni i dobrych relacji rodzinnych znajduje się również pozytywny wpływ na zdrowie. Osoby, które czują się potrzebne i kochane mają wyższą odporność na stres, jak i też ich system immunologiczny lepiej radzi sobie z bakteriami i wirusami, co w obecnych czasach epidemii może być szczególnie ważne.
Relacji uczymy się całe życie, a każda porażka w tym zakresie może stanowić naukę na przyszłość i przyczynić się do sukcesów w budowania ich z kolejnymi osobami. Dajmy sobie też możliwość popełniania błędów i wyciągania z nich wniosków.
Na koniec zachęcam wszystkich do zadbania o siebie i ludzi, którzy są blisko nas, do generowania pozytywnych emocji u siebie i innych, a także do pielęgnacji i docenienia relacji, które już zbudowaliśmy.
Joanna Jaskulska – Korzan, psycholog w szkole Mentis
Zdjęcie w nagłówku
People photo created by senivpetro – www.freepik.com