Nauczanie języków, jest żywą i ciągle zmieniającą się dziedziną wiedzy. Podlega nie tylko modom, ale też prawom rynku. Mamy nowoczesne podejścia i klasyczne metody. Można czasem stracić głowę dla wspaniałych reklam obiecujących natychmiastowy efekt, ale też utknąć w zbyt konwencjonalnych podejściach. Gdzie jest złoty środek? Jak stworzyć program nauczania, z rezultatów którego będziemy dumni?

W Mentis Language Centre stawiamy sobie za cel znalezienie klucza do każdego naszego ucznia, gdyż mamy przekonanie, że tylko takie podejście gwarantuje sukces.

Zajęcia odbywają się w małych, kameralnych grupach, co umożliwia indywidualne podejście do ucznia. Czerpiemy z naszego bogatego doświadczenia, lektorzy korzystają ze sprawdzonych metod, a równocześnie są otwarci na nowinki.

Stawiamy na zanurzenie w języku, czyli metodę immersji. Metaforycznie można powiedzieć, że „zanurzamy się w języku od czubków palców aż po pukle włosów” i dobieramy wszelkie dmuchane pomoce, dzięki którym sprawnie uczymy „pływać” naszych kursantów 🙂

Kontakt z językiem obcym podczas wykonywania wszystkich czynności jest naturalnym sposobem na naukę. Jest to metoda uniwersalna i może być stosowana zarówno u dzieci młodszych, jak i tych starszych, oraz dorosłych.

Zajęcia są urozmaicone, dzięki czemu uczniowie szybko się angażują i automatycznie przestawiają na myślenie w języku obcym. Bardzo szybko odrzucają bariery w komunikowaniu się. Nie występuje schematyzacja języka obcego, a uczeń bardzo szybko nabiera odwagi, aby zacząć mówić. Systematyczne osłuchiwanie się z brzmieniem i wymową języka angielskiego w sposób naturalny prowadzi do przyswojenia wiedzy.

W naszej szkole wielokrotnie spotykaliśmy się z sytuacjami, kiedy przychodzący do nas kursant, próbował już nauczyć się języka obcego innymi metodami, te jednak nie przyniosły efektu:

„Nasza córka Kasia, nie lubiła lekcji języka angielskiego, zarówno tych w szkole, jak i zajęć dodatkowych, na które uczęszczała. Były one źródłem stresu i nie przynosiły efektów. Córka coraz bardziej się stresowała, tym, że nie umie i przez to przestawała się uczyć, co pogłębiało jej niewiedzę. Dopiero szkoła językowa Mentis odczarowała to błędne koło. Pierwszym widocznym efektem dla nas był fakt, że Kasia chętnie na lekcje chodziła. Zaraz za tym przyszły też sukcesy w nauce.”

Ciekawostką jest, to że metoda immersji językowej jest z powodzeniem stosowana od ponad 40 lat w szkołach w Ameryce Północnej, na przykład w Kanadzie. Gdzie jest uznawana za najlepsze narzędzie w nauce języka. Wspólne spędzanie czasu w grupie rówieśniczej, różnego rodzaju aktywności, zajęcia praktyczne to dobra możliwość na zastosowanie języka obcego w praktyce.

Zachęcamy naszych uczniów i ich rodziców do uzupełniania, stosowanej przez nas metody immersji językowej, w życiu codziennym. Świetnym sposobem na to mogą być:

 • organizowanie godzin języka obcego w domu tzn. czasu, gdy mówimy między sobą tylko w wybranym języku obcym,
 • oglądanie filmów oraz seriali w języku obcym,
 • czytanie książek i artykułów w interesującym nas języku,
 • słuchanie piosenek w języku obcym.

W naszej szkole uważamy, że sprawdzone metody i nowoczesne podejście, to nie są dwa kłócące się ze sobą elementy, a raczej wzajemnie uzupełniające się i świetnie współpracujące ze sobą punkty widzenia. Tylko równowaga między tymi dwoma podejściami gwarantuje sukces. Patrzenie na zadanie, jakim jest nauczanie naszych uczniów przez te podwójne okulary pozwala nam dostrzec indywidualność i osiągnąć najlepsze efekty. To różowe okulary, przez które widzimy możliwości każdego ucznia i drogę dojścia na szczyt.

Natalia Bigus-Franczuk, koordynator szkoły językowej Mentis Language Centre

 

 • Zapisz się na newsletter

  Jeśli chcesz otrzymywać więcej ciekawych i wartościowych materiałów, zapisz się na Newsletter!
 •  

  Pobierz bezpłatny ebook

  Kontynuując korzystanie z witryny, zgadzasz się na stosowanie plików cookie. Więcej infomacji

  Ustawienia plików cookie na tej stronie są ustawione na „zezwalanie na pliki cookie”, aby zapewnić najlepszą możliwą jakość przeglądania. Jeśli nadal będziesz korzystać z tej witryny bez zmiany ustawień plików cookie lub klikniesz „Akceptuję” poniżej, wyrażasz na to zgodę.

  Close