fbpx

Jak wesprzeć dziecko w powrocie do szkoły po wakacjach?

Powrót po wakacjach do szkoły to dla wielu uczniów trudny moment, będący źródłem niepokoju. Czy istnieją zatem metody ułatwiające dzieciom przystosowanie się do szkolnej codzienności po swobodzie czasu letniego? Poniżej proponuję kilka sposobów, które mogą pomóc dziecku pogodzić się z zakończeniem wakacji:

 1. Szkoła to nie tylko nauka, to także szkolne przyjaźnie.Warto umożliwić dzieciom po powrocie z wakacji spotkania ze szkolnymi kolegami i koleżankami nie tylko w gmachu szkoły. Dziecku łatwiej będzie wejść w tryb szkolnej rutyny, kiedy po lekcjach będzie mogło z kolegami i koleżankami wspominać wakacyjne przeżycia i budować bliskie relacje.
 2. Wrześniowe weekendy – przedłużenie wakacyjnych atrakcji. Aby ułatwić dziecku podjęcie szkolnych obowiązków, warto zaplanować dla niego atrakcyjne zajęcia w weekend, będące nagrodą za wysiłek podejmowany w szkole przez 5 dni tygodnia. Może to być cokolwiek, co sprawia dziecku przyjemność – od wizyty na basenie, w kinie czy parku linowym po wspólny wieczór filmowy. Istotne, by na początku nowego tygodnia, dziecko wiedziało, jaka przyjemność czeka na nie w weekend 😉
 3. Metoda małych kroków.Działanie chaotyczne i bez planu może wywołać szybkie zmęczenie i zniechęcenie. Warto zatem stopniowo wprowadzać stały plan dnia uwzględniający wcześniejsze wstawanie i chodzenie spać. Również dodatkowe zajęcia pozalekcyjne warto wprowadzać powoli, by uniknąć efektu gwałtownego przeciążenia dziecka nadmierną ilością aktywności.
 4. Jeśli dziecko wyrazi taką chęć lub potrzebę, można razem z nim powspominać wakacyjne przeżycia, jeszcze raz obejrzeć zdjęcia czy pamiątki – pomóc „zakotwiczyć” w dziecku jak najwięcej pozytywnych emocji związanych z dobrymi doświadczeniami z wakacji (zwłaszcza jeśli podczas wakacji dziecko zdobyło jakieś nowe ważne dla niego umiejętności, osiągnęło swoje drobne sukcesy czy zawarło wakacyjne przyjaźnie, co może stanowić dla niego źródło wewnętrznej siły w codziennych wyzwaniach).  

Oczywiście każde dziecko jest inne i ma swoje indywidualne potrzeby i rytuały związane z powrotem do szkoły. Przede wszystkim warto zatem poświęcić uwagę osobistym preferencjom dziecka i zapewnić mu w miarę możliwości takie wsparcie, jakiego ono potrzebuje 🙂

Aneta Jendrzejczak- Fabisiak
Psycholog

School image created by Freepik

 
 • Zapisz się na newsletter

  Jeśli chcesz otrzymywać więcej ciekawych i wartościowych materiałów, zapisz się na Newsletter!
 • Pobierz bezpłatny ebook

  Kontynuując korzystanie z witryny, zgadzasz się na stosowanie plików cookie. Więcej infomacji

  Ustawienia plików cookie na tej stronie są ustawione na „zezwalanie na pliki cookie”, aby zapewnić najlepszą możliwą jakość przeglądania. Jeśli nadal będziesz korzystać z tej witryny bez zmiany ustawień plików cookie lub klikniesz „Akceptuję” poniżej, wyrażasz na to zgodę.

  Close