fbpx

Przez wiele lat uważałam pewność siebie za stałą cechę człowieka, cechę, którą jedni mają, a inni nie.

Jako dziecko i młoda dziewczyna byłam bardzo nieśmiała i niepewna siebie i do tego przekonana, że tak już zostanie na zawsze. Z zazdrością patrzyłam na moje pewne siebie koleżanki żałując, że to nie ja jestem tą wybraną przez los pewną siebie osobą.

Okazuje się jednak, że nad pewnością siebie można pracować, można ją trenować, kształtować, rozwijać.

To, że w danym momencie człowiek ma pewność siebie na niskim poziomie nie oznacza, że tak musi zostać na zawsze!
A przecież pewność siebie jest niezwykle ważna dla naszych dzieci. Bez niej robiąc w życiu różne rzeczy budujemy kolosa na glinianych nogach, które tak łatwo mogą się rozbić na kawałeczki przy jakiejkolwiek przeciwności losu czy porażce.

Czym zatem jest pewność siebie?

Jeśli spojrzymy na pewność siebie jako na STAN – będzie to umiejętność wygenerowania w sobie odwagi i wysokiej samooceny w OKREŚLONEJ SYTUACJI.
Jeśli zaś pewność siebie potraktujemy jako CECHĘ – będzie to wówczas posiadanie długotrwałej kompetencji autodoceniania i wewnątrzsterowności PRZEZ WIĘKSZOŚĆ ŻYCIA – wygenerowanej na stałe.
Autodocenianie wiąże się tutaj przede wszystkim z tym, że dobrze czujemy się z samym sobą, akceptujemy siebie takimi jakimi jesteśmy ze wszystkimi swoimi zaletami i wadami mając przy tym oczywiście świadomość, że zawsze możemy dokonać zmiany.
Wewnątrzsterowność oznacza, że mamy poczucie wpływu na swoje wybory, na swoje życie, przejawia się ona przede wszystkim w tym, że polegamy na własnych sądach i jesteśmy samodzielni w podejmowaniu decyzji, działając nie zamartwiamy się tym, co pomyślą o nas inni, po prostu robimy swoje najlepiej jak potrafimy.
Jak zatem nauczyć dziecko wzbudzania pewności siebie rozumianej jako stan, czyli jak wykształcić w dziecku umiejętność wygenerowania pewności siebie w danym momencie np. przed wystąpieniem publicznym (udział w szkolnym przedstawieniu, odpowiedź ustna przed cała klasą, wypowiedź przed większą grupą osób, start w zawodach sportowych itp.)?
Najnowsze badania przeprowadzone przez Amy Cuddy z Harvard Business University udowadniają, że nie tylko umysłem wpływamy na swoje ciało i to co się z nim dzieje w momencie stresu spowodowanego ekspozycją społeczną, ale także ciałem możemy wpłynąć na umysł.
Badania Amy Cuddy mówią o tym, że wystarczą 2 minuty, by ciało ustawione w pozycji pewności siebie (np. wyprostowana postawa ciała, „pozycja zwycięska”– ręce podniesione do góry lub inna pozycja „pewności siebie”) wpłynęło na gospodarkę hormonalną w taki sposób, że obniża się poziom kortyzolu (hormonu stresu), podnosi poziom testosteronu (hormonu walki, dającego poczucie siły), a to w konsekwencji prowadzi do podniesienia poczucia pewności siebie.

Jak obniżyć KORTYZOL? Oto kilka sprawdzonych sposobów:

🔸pokaż dziecku jak można opanować stres koncentrując się na głębokich oddechach, możecie np. liczyć do 3 podczas wdechu, 1 zatrzymanie oddechu i do 6 wydech,

🔸 dziecko może także napić się szklanki wody, by ochłonąć, poczuć spokój,

🔸 wprowadź rozluźnienie poprzez rozbawienie – poprawienie humoru, przekierowanie uwagi dziecka na coś zabawnego, jakiś żart, czy coś co spowoduje jego śmiech,

🔸 wykonaj z dzieckiem ćwiczenie: bicie brawa w schylonej początkowo pozycji skłonu prostując ciało klaszczcie począwszy od dołu aż do góry ciała,

🔸 ćwiczenie o nazwie „myjnia” w rodzinie lub z klasą czy grupą dzieci: każdy mówi na ucho osobie biorącej udział w ćwiczeniu coś miłego lub też może napisać coś miłego od siebie (to ćwiczenie potrafi zdziałać cuda, podnosi samopoczucie, a przez to stan pewności siebie w danym momencie), można z karteczki, na której są zapisane te wszystkie miłe rzeczy zrobić użytek wielokrotnie podczas innych stresujących sytuacji.

Jak podnieść TESTOSTERON?

🔸 przybijcie sobie piątki,

🔸 puść dynamiczną muzykę, która podnosi energię,

🔸 wykonajcie okrzyk (może być rodzinnie lub razem z grupą rówieśniczą w klasie), możecie też skandować hasło wspólnie wymyślone,

🔸 zwizualizuj dziecku zwycięstwo, sukces, który nastąpi,

🔸 pokaż dziecku jak może ustawić ciało w pozycji siły, pewności siebie.

Warto popróbować różnych sposobów tego typu, a może nawet wymyślicie własne takie, które najlepiej zadziałają na Twoje dziecko, podnosząc pewność siebie w danym momencie. Regularnie powtarzane dają także efekt w postaci pewności siebie rozumianej jako cecha człowieka.
Co jeszcze pomaga rozwijać w naszych dzieciach pewność siebie? Co my jako dorośli możemy zrobić, by wykształcić w naszych dzieciach pewność siebie jako cechę?

Oto co możesz zrobić dla swojego dziecka, aby rozwinęło ono w sobie tę cechę:

🔹 Mów o dziecku dobrze (albo przynajmniej nie mów źle) w jego obecności,

🔹 Dostrzegaj najmniejsze nawet sukcesy i na nich się koncentruj, doceniaj je, nazywaj je, chwal dziecko także w obecności innych,

🔹 Naucz dziecko jak dbać o ciało, o zdrowie poprzez zdrowe odżywanie, uprawianie sportu, znajdowanie czasu na przyjemności i relaks, także na swobodną zabawę,

🔹 Pokazuj dziecku, że pewności siebie szuka się w środku nie w czynnikach zewnętrznych, że ta pewność w nim jest, że Ty ją widzisz,

🔹 Kolekcjonuj listę rzeczy i wspomnień w których dziecko robi coś dobrze, koncentruj się nie na porażkach, lecz na sukcesach, zbieraj medale dziecka, pamiątki świadczące o tym, że odniosło sukces, stwórz w domu „kącik chwały”, może też być „album chwały”,

🔹 Uświadom dziecku, że każdy człowiek ma wady i pokaż, że można je zaakceptować życzliwie, że Ty je znasz także i akceptujesz, że Ty masz swoje wady i także je akceptujesz,

🔹 Równocześnie pokaż, że zmiana jest możliwa, zanim dziecko w to uwierzy, Ty uwierz w to, że może się ono zmienić w obszarze, nad którym pracujecie,

🔹 Zrób z dzieckiem następujące ćwiczenie: niech na każdą literkę alfabetu wymyśli swoją pozytywną cechę, a potem razem odczytajcie listę utworzonych cech i zapytaj jeszcze: Czy osoba, która ma takie cechy zasługuje na sympatię, na to, aby ją lubić? A kim jest ta osoba?

Budowanie pewności siebie u dziecka to „projekt”, który trwa długo, ciągle jest coś do zrobienia, warto o nim pamiętać, traktując jak trening. Zachęcam z całego serca do tego, byśmy jako rodzice, nauczyciele, wychowawcy wciąż go realizowali. Naprawdę warto! Korzyści dla naszych dzieci są nieocenione 😀

Autorka:

Marta Bańkowska, współtwórczyni i członek zarządu szkoły MENTIS

Family photo created by pvproductions – www.freepik.com

 

 • Zapisz się na newsletter

  Jeśli chcesz otrzymywać więcej ciekawych i wartościowych materiałów, zapisz się na Newsletter!
 • Damian Ściseł

  Dyrektor szkoły, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie.

  „Takie będą Rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Słowa Jana Zamoyskiego są równie aktualne dzisiaj. Nasza przyszłość i rozwój Polski oraz Europy są powiązane z rozwojem edukacji w naszej „małej ojczyźnie”. Praca w szkolnictwie jest jego pasją.  Aktywny zawodowo nauczyciel od 2009 roku. Ukończył specjalność nauczycielską na kierunku historia uzyskując tytuł magistra. Podyplomowo absolwent studiów z wychowania fizycznego oraz zarządzania oświatą. Rozwija swoje umiejętności w zarządzaniu oświatą na studiach „liderów  oświaty”. Pasjonat „nauczycielki  życia”.  Historia ma związek z teraźniejszością. Bazując na wiedzy i doświadczeniu przeszłych pokoleń interesują go najnowsze badania nad edukacją.  Zgłębia nowe trendy w szkolnictwie i edukacji, kierunki rozwoju oraz badania nad wynikami nauczania. W swojej pracy uwielbia „zarażać” uczniów poszukiwaniem wiedzy, odpowiedzi na pytania. Historia jest nauką życia mówili starożytni, a bez poznania przeszłości ciężko zrozumieć teraźniejszość i odnaleźć się w przyszłości. Przyszłość stawia przed nami nowe wyzwania, zmienia się edukacja, zmienia się świat wokół nas. Kto nie idzie na przód i stoi w miejscu – cofa się. Nasza szkoła bierze udział w programach „budzącej się szkoły” oraz „Całościowego Rozwoju Szkoły”. Zmieniamy edukację czerpiąc wzorce od najlepszych, bazując na wynikach badań nad edukacją. Od kilku lat wdrażamy ocenianie kształtujące, aby nasi wychowankowie mieli większy, a co najważniejsze świadomy wpływ na swoją edukację.

  Katarzyna Mont

  Sekretariat szkoły Mentis przy ul. Piwoniowej 18

  Absolwentka Wydziału Zarządzania na kierunku Zarządzanie i Marketing w zakresie zarządzanie personelem oraz Absolwentka Wydziału Zarządzania w zakresie Zarządzanie w turystyce.
  Posiada również przygotowanie pedagogiczne.

  Jest otwarta, komunikatywna i bardzo cierpliwa. Codziennie na jej twarzy pojawia się szczery uśmiech. Chętnie pomaga innym kiedy potrzebują wsparcia.Dobrze radzi sobie w trudnych sytuacjach, które wymagają zachowania zimnej krwi. Jest wyrozumiała i opiekuńcza.

  Wieloletnia pasjonatka jazdy konnej i piłki ręcznej.
  Prywatnie szczęśliwa mama Antosia i Lenki

  Grzegorz Dominiak

  Nauczyciel geografii

  Jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych. Jego specjalnością jest geografia fizyczna, a w szczególności meteorologia i hydrologia.
  Jego pasją są podróże po Polsce i świecie. W każdej wolnej chwili chciałby zobaczyć nowy kawałek naszej Ziemi, choć jest jedno miejsce, w które może wracać wielokrotnie – to Tatry Polskie.
  Jego drugą pasją jest sport, a w szczególności piłka nożna. Po pracy w szkole koszulę zamienia na dres i staje się trenerem w akademii piłkarskiej specjalizującej się w szkoleniu młodzieży.

  Edmund Dudek

  Nauczyciel plastyki

  Ukończył ASP w Warszawie. Pracuje jako projektant graficzny w dziedzinie projektowania książek, czasopism, ilustracji, plakatów. Współpracował przy wielu kampaniach reklamowych /KFC, Procter&Gamble, Lenor, Łaciate/.

  Przez pięć lat nauczyciel projektowania w Liceum Plastycznym. Od sześciu lat prowadzi własną Szkołę Rysunku i Malarstwa na Jabłoni w Choszczówce. Jest redaktorem graficznym gazety Nasza Choszczówka, autorem rubryki satyrycznej Okiem Dudka. Współorganizuje koncerty Przystanku Choszczówka. Hobby: gra na gitarze i pisanie scenariuszy filmowych. Ma syna i córkę.

  Agata Kachniarz

  Nauczyciel matematyki

  Ukończyła studia matematyczne z tytułem inżyniera na Politechnice Lubelskiej oraz studia pedagogiczne z tytułem magistra na Wyższej Szkole Bankowej w Warszawie – praca magisterska o tytule: „Nowoczesne metody nauczania, jako sposób wspierania uczniów w radzeniu sobie z trudnościami w uczeniu się matematyki”.
  Pani Agata jest pasjonatką nowoczesnych metod w nauczaniu matematyki, a także prowadzi bloga, w którym dzieli się swoimi metodami z innymi nauczycielami. Jej zdaniem dzieci od początku uwielbiają uczyć się matematyki, a zadaniem nauczyciela jest wspieranie uczniów w pogłębianiu pasji do Królowej Nauk.
  Prywatnie miłośniczka kryminałów oraz wielka fanka Harry’ego Pottera.

  Anna Przybylska-Gwizdek

  Nauczyciel języka niemieckiego

  Jako nauczycielka języka niemieckiego pracuje od 2004 roku, jest absolwentką Filologii Germańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych, nauczycielem dyplomowanym, a także egzaminatorem maturalnym i gimnazjalnym na stałe współpracującym z Centralną Komisją Egzaminacyjną. Uczyła w warszawskich liceach, gimnazjach, podstawówkach państwowych i prywatnych

  W czasie tych wielu lat pracy jako nauczycielka j. niemieckiego aktywnie uczestniczyła w życiu szkoły: współpracowała z Instytutem Goethego (certyfikaty) i Austriackim (Projektwoche),  organizowała dni językowe w szkole, projekty językowe (e-twinning), napisała kontynuacje programu nauczania dla klasy dwujęzycznej, była opiekunem asystenta z Niemiec w programie Comenius, przygotowała uczniów do konkursów i certyfikatów w Instytucie Goethego.

  Jest osoba komunikatywną, cierpliwą i bardzo lubi pracę z dziećmi i młodzieżą. Nauczanie języka niemieckiego  to dla niej  pasja,  ciągle szuka nowych metod pracy, bardzo często bierze udział w szkoleniach i konferencjach  metodycznych. Uważa, ze w pracy nauczyciela najważniejsze jest  indywidualne podejście do ucznia. Uczniom chciałaby pokazać, że Niemiecki jest łatwy! Nauka niemieckiego może być przyjemnością, dlatego stara się zaciekawić uczniów poprzez  różne gry i zabawy dydaktyczne, ciekawostki o krajach niemieckojęzycznych, projekty oraz filmy niemieckojęzyczne.

  Wolny czas spędza z rodziną- jest mamą 9-latka. Uwielbia podróżować, fotografować i oglądać filmy.

  Michał Kapłon

  Wicedyrektor. Nauczyciel wychowania fizycznego

  Absolwent Akademii Wychowanie Fizycznego w Warszawie. Doświadczenie w pracy z dziećmi zdobył prowadząc zajęcia sportowe oraz gimnastykę korekcyjną w dwóch warszawskich przedszkolach. Posiada uprawnienia z gimnastyki sportowej, narciarstwa zjazdowego i pływania. Ponadto ratownik WOPR, Żeglarz Jachtowy PZŻ oraz menedżer sportu.

  Uwielbia spędzać czas na wycieczkach rowerowych oraz na obserwowaniu świata przez obiektyw aparatu. Jego celem jest wykształcenie wśród dzieci odpowiedzialności za swój rozwój oraz potrzeb ustawicznego działania dla zachowania zdrowia, prawidłowego rozwoju fizycznego, sprawności motorycznej i odporności organizmu, poprzez chętne i radosne uczestnictwo w zajęciach z wychowania fizycznego.

  Bartosz Karpiński

  Nauczyciel filozofii z elementami etyki

  “Edukacja to wielowymiarowy proces kształtowania się istoty ludzkiej, w którym zdobywamy nie tylko wiedzę lecz również kompetencje i doświadczenia, poznajemy sami siebie, stajemy się niezależnymi, świadomymi, podejmującymi autonomiczne decyzje współtwórcami świata.”

  magister filozofii, absolwent Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Specjalizacji Nauczycielskiej Instytutu Filozofii UW.

  Miłośnik filozofii starożytnej, wcielający w życie ponadczasowe idee tego okresu – poddający ich aktualność pod ocenę dzieci i młodzieży. Kładący nacisk na budzenie w dzieciach wrażliwości, podmiotowości, samodzielności myślenia, wiary w samych siebie, śmiałego wyrażania własnego zdania za pomocą logicznej argumentacji.

  Autor Programu Edukacji Filozoficznej PROMETEUSZ, twórca Projektu PLATONOPOLIS 2044, założyciel Akademii Platońskiej Sp. z o.o. Propagator Programu “Philosophy for Children” prof. Matthew Lipmana.

  Nauczyciel Filozofii i Etyki w CXXXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Roberta Schumana w Warszawie.

  Uczestnik Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej: “Dziecko i filozofia w kontekście wczesnej edukacji”, zorganizowanej przez Katedrę Wczesnej Edukacji Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego (27-28 kwietnia 2015 roku). Honorowy patronat nad konferencją objął Komitet Nauk Filozoficznych PAN (wygłoszony referat: “Filozofia jako fundament nowoczesnego systemu edukacji”).

  Andrzej Kaszuba

  Nauczyciel informatyki

  Absolwent Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego.

  Pasjonat programowania algorytmicznego. Bardzo chętnie dzieli się swoją wiedzą.

  Renata Lipka

  Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w języku polskim

  Absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie na kierunku pedagogika specjalna, specjalność : surdopedagogika oraz pedagogika opiekuńczo – socjalna. Ukończyła również studia podyplomowe na Uniwersytecie Przyrodniczo – Humanistycznym w Siedlcach na kierunku kształcenie zintegrowane.

  Doświadczenie zdobywała podczas praktyk w Ośrodkach szkolno – wychowawczych dla dzieci z wadami słuchu i mowy oraz jako wolontariusz w Instytucie Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego w Warszawie.

  Dotychczas pracowała w przedszkolu niepublicznym jako nauczyciel – wychowawca.

  Pracę z dziećmi traktuje jako wyzwanie i źródło satysfakcji. Jej celem jest towarzyszenie dziecku na każdym kroku jego dziecięcych zmagań, doświadczeń, emocji, poznawania otaczającego świata i ludzi. Towarzyszenie dziecku w odkrywaniu siebie i innych osób.

  W wolnych chwilach lubi czytać książki, słuchać dobrej muzyki.

  Johanna Paula Henao Garcia

  Nauczyciel języka hiszpańskiego

  Absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Libre w Kolumbii, uzyskała tytuł magistra, a po ukończeniu aplikacji otrzymała licencję adwokacką.

  Ukończyła również studia podyplomowe na wydziale dzięnnikarstwa -“Hiszpański w pracy lektora i dziennikarza”.
  tam także otrzymała przygotowanie pedagogiczne oraz uprawnienia nauczycielskie.

  Lubi teatr, sztuki piękne, poezję muzykę i taniec. Wnoszą one pierwiastek piękna do codziennego życia. Zajmuje się rownież medytacją technikami i relaksacyjnymi.

  Lubi pracę z dziećmi gdyż nie ukrywają one emocji; mówią co myślą są prawdziwe ale bardzo wymagające .

  Uczą się chętnie i bardzo szybko jeśli zajęcia są ciekawe i zawierają wiele zróżnicowanych gier i zabaw.
  Odpowiedni dobór materiałów pozwala skutecznie realizować program i jednocześnie rozwijać zainteresowania przedmiotem.

  Kiedy słyszy, że “hiszpański to najfajniejszy przedmiot jest dumna z tego co robi.

  Sebastian Pohorecki

  Nauczyciel akrobatyki

  Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, dyplomowany trener Akrobatyki Sportowej drugiej klasy, instruktor Gimnastyki Sportowej, Żeglarstwa Deskowego i Samoobrony, nauczyciel kontraktowy Wychowania Fizycznego. Doświadczenie zawodowe zdobywał pracując w Klubie Sportowym „Avocado” Węgrów jako trener Akrobatyki. Pracował również w Państwowej Szkole Sztuki Cyrkowej jako nauczyciel Akrobatyki i specjalizacji cyrkowej. Uczestniczył w wielu obozach sportowych dzieci i młodzieży jako instruktor windsurfingu i opiekun. Dodatkowo może pochwalić się fachem kaskadera filmowego. Obecnie prowadzi zajęcia z Akrobatyki Sportowej w Family Sport Center oraz w “Avocado Move Center” Węgrów.

  Patrycja Staniszewska-Pobikrowska

  Nauczyciel religii

  Z wykształcenia teolog, pasjonatka podróży i podziwiania piękna świata stworzonego. Z zamiłowania do przekazywania wiedzy innym – nauczyciel. Słucha uczniów, stara się pokazać im drogę dobra oraz miłości Boga i bliźniego. Uczestniczka kilkudziesięciu konferencji i szkoleń z zakresu nauk humanistycznych i społecznych. Od prawie dziesięciu lat związana z kształceniem na wszystkich poziomach edukacyjnych.

  Joanna Jaskulska – Korzan

  Psycholog, psychoterapeuta

  Ukończyła pięcioletnie studia magisterskie na kierunku Psychologia oraz Podyplomowe Pedagogiczne Studia Kwalifikacyjne na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.
  Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w żłobku, przedszkolu oraz prowadząc indywidualne konsultacje psychologiczne. Obecnie kończy czteroletni kurs Psychoterapii w szkole CBT Edu w Warszawie i przygotowuje się do zdania certyfikatu Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo – Behawioralnej.
  W gabinecie spotyka się z dziećmi, młodzieżą oraz osobami dorosłymi. W swojej pracy bazuje na założeniach porozumienia bez Przemocy (NVC) i Pozytywnej Dyscypliny. Za najważniejsze wartości w swojej pracy uważa: zaufanie, akceptację i szczerą relację. Chętnie podnosi swoje kwalifikacje biorąc udział w kolejnych szkoleniach.
  Prywatnie doświadcza na co dzień wyzwań rodzicielskich będąc mamą dwóch synów, a w wolnym czasie czerpie nowe siły z biegania po lesie, rodzinnych wycieczek i czasu spędzonego z książką oraz przy grach planszowych.

  Mateusz Twardowski

  Nauczyciel języka polskiego i etyki

  Uczę języka polskiego oraz etyki.  Moją pasją jest kultura Włoch. Właśnie udział w programie Erasmus dał mi możliwość poznania tej kultury, gdy studiowałem na Uniwersytecie w Pizie, co zaowocowało dalszy mój rozwój podczas pobytu i pracy w Szkole Podstawowej w Terrasini, na Sycylii. Dzielenie się z uczniami swoimi doświadczeniami oraz wiedzą jest dla mnie priorytetowe podczas zajęć. Kieruję się w życiu zasadą ” Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać”, którą staram się motywować moich podopiecznych.

  Alicja Tarnowska

  Nauczyciel języka angielskiego

   

  Alicja gained a Master’s degree in Education: Preschool and Early School Education with Teaching English. She has been a teacher for many years in a number of preschools and schools.

  She takes great pleasure in encouraging children to think outside the box and to develop children’s critical thinking skills. She enjoys using creativity to make learning fun, interactive and memorable.

  Honorata Markiewicz

  Nauczyciel mianowany

  Ukończyła studia licencjackie na kierunku pedagogicznym: profilaktyka społeczna i resocjalizacja oraz magisterskie: pedagogika opiekuńczo – wychowawcza. Pracując, pogłębiała swoją wiedzę na studiach podyplomowych z: pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej, zarządzania oświatą, wychowania fizycznego, oligofrenopedagogiki z terapią oraz techniki z plastyką.

  Swoje doświadczenie zdobywała podczas pracy w przedszkolu na stanowisku nauczyciela, a następnie kierownika placówki. Od 10 lat jest wychowawca i nauczycielem wspomagającym dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Praca na stanowisku nauczyciela techniki, to dla niej pasja i wyzwanie. Uważa tak jak J. Korczak, że “Dzieci rodzą się że skrzydłami. Nauczyciele pomagają im je rozwinąć”. Praca z dziećmi pozwala jej spojrzeć na świat pod innym kątem, uczy cierpliwości i wychodzenia poza ramy. Zawsze podchodzi indywidualnie do każdego ucznia i wyciąga z niego to, czego nie widać z zewnątrz.

  Po pracy, podczas treningów karate i gry w piłkę nożną, ładuje baterie na kolejny dzień. W lecie można ją spotkać na górskich szlakach. Zima to zawsze wobór pomiędzy nartami i deska, a kolejnym zakątkiem Azji.

  Marta Włosek

  Nauczyciel świetlicy

  Studiowała pedagogikę i edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych na Uniwersytecie  Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Ukończyła także szkołę muzyczną I stopnia w klasie fortepianu. Praktykowała teatr w Studio Pantomimy oraz w studenckim Teatrze Widzenie. A to wszystko, to tylko początek i baza poszukiwań, twórczości i rozwoju na drogach pracy zawodowej 🙂 Do tej pory była to praca z dziećmi w szkołach, na koloniach, w centrum kultury, w świetlicach środowiskowych oraz w ośrodkach wsparcia dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną i chorujących psychicznie.

  “Wychowywać to być obok”. I już!

  Kevin Hay

  Native speaker

  For 20 years as a lieutenant commander for in the navy as a communication specialist, I achieved a masters in English, I began teaching and tutoring students of all ages on the navy base .

  After leaving the navy and running 18 auto shops, where 50% of my employees were foreigners to the stats, I discovered how important everyday communication is . I started teaching employees and there families  English.

  I decided to move to Poland to begin teaching English to student of all ages. I believe teachers will lay the foundation for very student we teach because they are the future of the world. My thought is  (you are never to young to start learning English).

  I enjoy rebuilding engines working on cars, and riding motorcycles and riding horses.

  Dorota Piątek-Chudzik

  Nauczyciel języka angielskiego

  Filolog angielski i polski oraz specjalistka w zakresie public relations. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Ponadto ukończyła liczne kursy specjalizacyjne w ramach Studium Doskonalenia Językowego Uniwersytetu Jagiellońskiego. W miesiącach letnich prowadzi kursy języka polskiego jako obcego dla obcokrajowców.

  Uczenie dzieci i młodzieży daje jej ogromną satysfakcję i jest wspaniałym wyzwaniem. W swej pracy hołduje zasadzie: “Teachers are born, not made”.

  W grupach, które uczy nie daje gotowych rozwiązań. Uważa, że prawdziwy nauczyciel jest w stanie poprowadzić ucznia tak, by to on stał się odkrywcą. Język angielski jest u niej narzędziem do poznawania świata, a nie serią kilkunastu unitów, które trzeba przerobić na czas.

  Prywatnie mama dwóch córek: Julci i Basi. Uwielbia spędzać czas z rodziną, szczególnie w polskich górach i ukochanej Toskanii.

  Anna Fusiara

  Koordynator zespołu anglistów, nauczyciel języka angielskiego

  Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego i posiada wieloletnie doświadczenie w nauczaniu języka angielskiego. Już podczas studiów pracowała z małymi dziećmi ucząc w przedszkolach, by następnie podjąć się ciekawego wyzwania jakim jest nauka bardzo młodziutkich, nawet niespełna rocznych, ”studentów” Metodą Helen Doron. Ma duże doświadczenie  w nauczaniu języka angielskiego w szkole podstawowej oraz w gimnazjum, wielokrotnie przygotowywała swoich uczniów do egzaminów Cambridge English.

  Praca z dziećmi i młodzieżą jest dla niej ogromną przyjemnością.  Za najważniejszy cel w pracy z młodymi ludźmi uważa dzielenie się z nimi swoją pasją i radością ze wspólnej nauki. Stara się pokazywać swoim uczniom jak wiele zależy od nich samych i wierzy mocno  w indywidualną i wyjątkową drogę każdego z nich.  Chińskie przysłowie: „Teachers open the door but you must enter by yourself” to jej drogowskaz w nauczaniu.

  Lubi dobrą muzykę, w wolnym czasie „pochłania książki”, uwielbia też góry i piesze wędrówki.

  Dorota Piątek – Chudzik

  Koordynator ds. promocji Szkoły, nauczyciel języka angielskiego

  Filolog angielski oraz specjalistka w zakresie public relations. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Pani Dorota jest także absolwentką międzynarodowego kursu CELTA (Certificate in Teaching English to Speakers of Other Languages), który ukończyła w Londynie (tutorzy: Nick Witherick oraz Richard Chinn).

  Uczenie dzieci i młodzieży daje jej ogromną satysfakcję i jest wspaniałym wyzwaniem. W swej pracy hołduje zasadzie: ‘Teachers are born, not made’.

  W grupach, z którymi pracuje nie daje gotowych rozwiązań, uważa że prawdziwy nauczyciel jest w stanie poprowadzić ucznia tak, by to on stał się odkrywcą. Język angielski jest u niej narzędziem do poznawania świata, a nie serią kilkunastu unitów, które trzeba przerobić na czas.

  Prywatnie mama dwóch córek: Julci i Basi. Uwielbia spędzać czas z rodziną, szczególnie w polskich górach i ukochanej Toskanii.

  Mirosław Krajewski

  Nauczyciel muzyki

  Jestem absolwentem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego – Wydział Pedagogiki i Wychowania Artystycznego – kierunek muzyka.

  Moja przygoda z muzyką rozpoczęła się, gdy miałem 6 lat. Gram na instrumentach: fortepian, akordeon. Moją ukochaną muzyką jest jazz, a ulubionym wykonawcą Oscar Peterson. Jeżeli chodzi o muzyków klasycznych, to lista kompozytorów, których lubię słuchać i grać utwory jest długa… Jednak na pierwszym miejscu jest Fryderyk Chopin.

  Poza muzyką interesuję się również sportem i motoryzacją. W wolnych chwilach lubię spacerować i gotować.

  Marzena Makowska

  Nauczyciel języka polskiego

  Nauczycielka dyplomowana. Ukończyła magisterskie studia filologiczne o specjalności nauczycielskiej na Akademii Świętokrzyskiej oraz podyplomowe z zakresu nauczania historii.

  Pasjonatka literatury, żeglarstwa, górskich wędrówek i rękodzieła. Oprócz biblioteki, znajdziesz ją w CAL, gdzie prowadzi zajęcia kreatywne dla dzieci.

  Magdalena Łukasińska

  Nauczyciel matematyki

  Ukończyła studia matematyczne na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w Warszawie oraz studia pedagogiczne w warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej im. Bolesława Prusa.
  Nauczyciel z powołania, stara się u każdego ujawnić jego ukryty talent matematyczny i go pielęgnować. Wesoła i charyzmatyczna, a kiedy potrzeba, stanowcza. Całość wraz z jej talentem pedagogicznym, powoduje chęć nauki u słuchaczy.
  Poza pracą zawodową uwielbia spędzać czas na Mazurach wśród natury, ma wspaniałe grono przyjaciół. Lubi też przygody związane z offroadem.

  Justyna Sikora – Janicka

  Nauczyciel języka angielskiego

  I have graduated from universities in Poland with a M.Ed. degree (Specialisation in KS1) and a M.A. degree in English Philology (Specialisation in Methodology of Teaching English). In addition, a part of my studies was taken in Belgium.
  As a qualified international teacher, I have been teaching children of varying nationalities and cultures. In addition, I have the knowledge of the British National Curriculum and the Early Years Foundation Stage, since during the last years I was teaching at the British International Schools.
  My teaching philosophy is based on the development of every child, through building its self-confidence and self-esteem. I believe that children learn through first hand experiences and stimulating environments, which make the learning personal and relevant to the child. I have high but realistic expectations of every pupil, to enable them to reach their full potential and behave in an acceptable manner. I place a huge importance on providing learning experiences that build upon the pupil’s prior knowledge.

  Marta Bańkowska

  Współwłaścicielka, członek zarządu Fundacji na Rzecz Wspierania Wszechstronnego Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Naprawdę warto”

  Współzałożycielka Szkoły Mentis, związana z edukacją dzieci i młodzieży od 2004 roku. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w działach finansowo-księgowych w firmach polskich i zagranicznych oraz jako kadra zarządzająca polskich przedsiębiorstw z branży edukacyjnej.

  Jej inspiracją są Marshall Rosenberg, twórca Porozumienia bez Przemocy oraz sir Ken Robinson, brytyjski pisarz, mówca i doradca, lider w dziedzinie rozwoju kreatywności, innowacyjności i zasobów ludzkich.

  Jest absolwentką Psychologii na Uniwersytecie SWPS, Matematyki Stosowanej na Uniwersytecie Gdańskim, NEOMA Business School w Ruen we Francji oraz Akademii Trenerów Mentalnych Jakuba B. Bączka, nieustannie na drodze osobistego rozwoju.

  Prywatnie szczęśliwa mama trzech córek, w wolnym czasie realizuje się jako aktorka Teatru Precedens 11, poetka, uwielbia aktywne formy wypoczynku, slowjogging, jogę i taniec.

  Anna Dąbrowska

  Współwłaścicielka, członek zarządu Fundacji na Rzecz Wspierania Wszechstronnego Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Naprawdę warto”

  Jest współzałożycielką Szkoły Mentis. Związana z edukacją dzieci i młodzieży od 2004 r., kiedy to współtworzyła  Polsko-Angielskie Przedszkola „W Stumilowym Lesie” a następnie szkoły Mentis.

  Jej celem jest tworzenie środowiska, w którym Dzieci i Młodzież spędzają czas twórczo, ambitnie i aktywnie, czują się dobrze i bezpiecznie, uczą się, realizują swoje pasje, wszechstronnie się rozwijają, gdyż każdy obszar rozwoju młodego człowieka jest ważny: edukacyjny, emocjonalny, społeczny, kulturalny, fizyczny. Jest pasjonatką rozwoju osobistego od najmłodszych lat i rozwijania w uczniach kompetencji takich jak samodzielność w myśleniu i działaniu, umiejętność podejmowania decyzji, empatia, poczucie własnej wartości, chęć do nauki i rozwoju przez całe życie.

  Tworzenie takiej przestrzeni do rozwoju jest możliwe dzięki całemu zespołowi wspaniałych ludzi: kadrze pedagogicznej i administracyjnej, którzy na co dzień tworzą codzienne życie szkoły Mentis.

  Praca z Dziećmi jest ciągłą inspiracją i przygodą, od Dzieci wielu rzeczy się uczymy i każdego dnia nieustannie coś w relacjach z nimi zaskakuje nas i zachwyca.

  Jest absolwentką Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, studiów podyplomowych na Akademii Wychowania Fizycznego  w Warszawie oraz Uniwersytetu SWPS a także Erickson College International The Art & Science of Coaching. Posiada kwalifikacje pedagogiczne, które zdobyła w Instytucie Doskonalenia Kadr Pedagogicznych.

  Ponieważ nauka i rozwój są jej pasją, nieustannie kontynuuje edukację uczestnicząc w wielu szkoleniach i warsztatach z zakresu edukacji, rozwoju osobistego i zarządzania.

  Kocha żyć świadomie, aktywnie, odważnie i w zgodzie ze sobą…

  Uwielbia spędzać czas z rodziną, ze wspólnych chwil czerpie radość, energię i motywację do pracy.

  Monika Łękawska

  Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

  Absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie na kierunkach pedagogika przedszkolna, pedagogika wczesnoszkolna i terapia pedagogiczna. Ukończyła studia podyplomowe na kierunku nauczanie języka polskiego.

  Doświadczenie zdobywała na stanowiskach nauczyciela klas 1-3, wychowawcy świetlicy, terapeuty pedagogicznego w szkołach publicznych, społecznych i niepublicznych.

  Nieprzerwanie podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w kursach i szkoleniach dotyczących porozumienia bez przemocy, oceniania kształtującego i nowoczesnej edukacji. W najbliższym czasie planuje podjąć studia na kierunku bibliotekoznawstwa, ze względu na swoje zainteresowanie literaturą dziecięcą i sposobami na edukację poprzez dzieła literackie.

  W pracy z dziećmi stara się rozbudzać ich ciekawość, towarzyszy i wspomaga w samodzielnym dążeniu do zdobywania wiedzy. Kształtuje wewnętrzną motywację uczniów poprzez współdziałanie, uznanie nawet najmniejszych starań i sukcesów, stawianie wyzwań dostosowanych do możliwości.

  Prywatnie mama dwóch chłopców, opiekunka dwóch kotów i psa, miłośniczka jeździectwa, entuzjastka podróży kamperem.

  Ponieważ nauka i rozwój są jej pasją, nieustannie kontynuuje edukację uczestnicząc w wielu szkoleniach i warsztatach z zakresu edukacji, rozwoju osobistego i zarządzania.

  Kocha żyć świadomie, aktywnie, odważnie i w zgodzie ze sobą…

  Uwielbia spędzać czas z rodziną, ze wspólnych chwil czerpie radość, energię i motywację do pracy.

  Pobierz bezpłatny ebook

  Kontynuując korzystanie z witryny, zgadzasz się na stosowanie plików cookie. Więcej infomacji

  Ustawienia plików cookie na tej stronie są ustawione na „zezwalanie na pliki cookie”, aby zapewnić najlepszą możliwą jakość przeglądania. Jeśli nadal będziesz korzystać z tej witryny bez zmiany ustawień plików cookie lub klikniesz „Akceptuję” poniżej, wyrażasz na to zgodę.

  Close