fbpx

Jednym z najważniejszych odkryć w nauce było stwierdzenie związku pomiędzy elektrycznością i magnetyzmem. Początkowo traktowano te zjawiska niezależnie i dopiero odkrycie dokonane przez Hansa Christiana Oersteda w 1820 roku udowodniło, że są to jakby dwie strony tej samej monety…

Istnieje wdzięczna legenda opowiadająca historię odkrycia pola magnetycznego przewodnika z prądem, którego jakoby profesor Oersted dokonał przypadkowo w czasie wykładu na Uniwersytecie w Kopenhadze. Do końca nie wiadomo, co zapoczątkowało badania tego zjawiska, ale może właśnie eksperyment na sali wykładowej…

Jeżeli tak, to dlaczego nie mielibyśmy w Mentis powtórzyć tych doświadczeń?

Na zdjęciach Kuba z klasy 8b demonstruje za pomocą opiłków żelaza układ sił pola magnetycznego wokół przewodnika liniowego, pętli oraz zwojnicy.

Zupełnie przy okazji przypomnieliśmy sobie, że ciepło wydzielane przez przewodnik z prądem zależy bardzo mocno od natężenia przepływającego prądu… Kto był na lekcji, ten wie co się później stało.

 

Pobierz bezpłatny ebook

Kontynuując korzystanie z witryny, zgadzasz się na stosowanie plików cookie. Więcej infomacji

Ustawienia plików cookie na tej stronie są ustawione na „zezwalanie na pliki cookie”, aby zapewnić najlepszą możliwą jakość przeglądania. Jeśli nadal będziesz korzystać z tej witryny bez zmiany ustawień plików cookie lub klikniesz „Akceptuję” poniżej, wyrażasz na to zgodę.

Close