Kary, choć udowodniono, że nie działają, są nadal stosowane w wielu domach. Niektórzy uważają je za niezbędny element wychowania, środek w osiągnięciu celu wypuszczenia w świat dobrego i uczciwego człowieka.

Co tymczasem dzieje się rzeczywiście? Mamy przed sobą dziecko z niską samooceną, utraconym zaufaniem do dorosłego, trudnościami w zachowaniu lub/i nauce. Jako rodzice możemy czuć się bezsilni i pozbawieni ostatniej broni kary, która przecież nie jest już klapsem (co na szczęście jest już od dawna prawnie zabronione), a „tylko” odebraniem przywileju, zakazem.

 

W takim razie co zamiast kar?

 

1. Na początku zastanów się dlaczego tak się zachowało dziecko?

Często od razu zakładamy złe intencje, dopatrujemy się celowości wymierzenia tego zachowania w nas. Nawet zadane pytanie: „dlaczego to zrobiłeś?”, nie pozostawia przestrzeni na odpowiedź. Tymczasem poznanie powodu może sprawić, że zrobimy krok do rozwiązania ważnej sprawy w życiu młodego człowieka.

2. Wyciągnij wnioski

Jeśli już wiem, że moje dziecko potrzebuje mnie częściej. Danie mu więcej swojej uwagi może je uspokoić i położyć kres trudnym zachowaniom w szkole, czy też w domu. Gdy okazuje się, że jest przeciążone dodatkowymi zajęciami lub ma problem z działaniem pod wpływem emocji, mogę mu pomóc wybrać te najważniejsze i zrezygnować z pozostałych. W drugim przypadku można omówić możliwości działania pod presją czasu, czy gdy dziecko czuje złość. Można też poszukać specjalisty, aby zapewnić mu jak najlepszy rozwój.

3. Szanuj dziecko

Na koleżankę z pracy nie podnosimy głosu, nie zabraniamy jej robienia sobie kawy w przerwie i nie oceniamy jej zachowania. Może więc spróbujmy podobnie potraktować z szacunkiem swoje dziecko? Możemy traktować młodych ludzi tak samo jak dorosłych i tak jak sami byśmy chcieli być traktowani. Nie spowoduje to „rozwydrzenia”, a po prostu nauczy dbania o drugiego człowieka?

4. Okaż zrozumienie

Płacz z powodu zgubionego przedmiotu, burzliwe przeżywanie szkolnego konfliktu, „zrujnowane życie” przez popełniony błąd, to sytuacje naprawdę ważne w oczach dziecka i choć dawno mamy je za sobą, warto się nad nimi pochylić i przyznać im taką wagę, jaką mają dla naszego syna/córki. Dzieci nie wyolbrzymiają swoich problemów, one je takimi widzą. Możemy przypomnieć sobie, jak my się wtedy czuliśmy i podzielić się tym z nimi. Rozpoczynając taką rozmowę usłyszymy to, co może teraz stać za tym niezrozumiały dla nas postępowaniem młodego człowieka.

5. Sprawdź, co to wywołuje w Tobie

Są rodzice, którzy na bójkę dziecka z kolegą zareagują: „Jaki on jest agresywny! Ja mu dam!”. Są tacy, co powiedzą: „On to sobie nie da w kaszę dmuchać”, jeszcze inni: „Mój syn nie będzie tak się zachowywał!” Za każdą z tych wypowiedzi kryją się inne emocje i każdy z zacytowanych rodziców zrobi z tą sytuacją co innego. Upewnijmy się, co ja czuję, gdy dostaję taką wiadomość i czy takie same emocje były u mojego dziecka. Możemy patrzeć na zachowanie tylko ze swojej perspektywy, tracąc ważną wiadomość od uczestnika zdarzenia.

6. Bądź szczery

Twoje dziecko, to naprawdę mądry człowiek. Podziel się z nim tym jak się czujesz, gdy kolejny raz odczytujesz uwagę w elektronicznym dzienniku Wyjaśnij, dlaczego istotna jest np. ocena z zachowania w szkole. Powiadom o dalszych konsekwencjach, czy w końcu podpowiedz, co można w tej sytuacji zrobić

7. Daj sobie czas

Zaopiekuj się swoimi emocjami, pozwól opaść złości na bezpieczny poziom, aby móc spokojnie zobaczyć w tej sprawie więcej. Może najpierw zjedz obiad lub weź kilka głębokich wdechów. Przemyśl to, co chcesz powiedzieć, co ciebie w tym zaskoczyło, zaniepokoiło i jakie miałbyś oczekiwania (aby to zachowanie zdarzało się rzadziej).

8. Daj dziecku siebie

Zapytaj dziecko czego potrzebuje, aby móc spełnić twoją prośbę. Zaoferuj wsparcie w dbaniu o zaspokajanie odkrytej przy tej okazji potrzeby. Dbajcie o waszą relację, aby mogła być bliska, szczera i satysfakcjonująca dla was obojga.

Joanna Jaskulska – Korzan, psycholog w Szkole MENTIS

 

  • Zapisz się na newsletter

    Jeśli chcesz otrzymywać więcej ciekawych i wartościowych materiałów, zapisz się na Newsletter!
  • Pobierz bezpłatny ebook

    Kontynuując korzystanie z witryny, zgadzasz się na stosowanie plików cookie. Więcej infomacji

    Ustawienia plików cookie na tej stronie są ustawione na „zezwalanie na pliki cookie”, aby zapewnić najlepszą możliwą jakość przeglądania. Jeśli nadal będziesz korzystać z tej witryny bez zmiany ustawień plików cookie lub klikniesz „Akceptuję” poniżej, wyrażasz na to zgodę.

    Close