II edycja OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
ASTROPHILES 2022
(w 61. rocznicę pierwszego lotu w kosmos)
FINAŁ KONKURSU ASTROPHILES – 6.05.2022
Do finału przystąpiło 34 uczniów, a 27 pozytywnie zakończyło konkurs.
Sprawdzian wiedzy był trudny: obejmował obszerny materiał z rożnych dziedzin i został w połowie oparty na pytaniach otwartych.
Uczestników poproszono również o napisanie krótkiej pracy pisemnej na jeden z czterech tematów dotyczących astrofizyki, astronomii, biochemii oraz astrobiologii. Chociaż dużo osób wybrało bardzo ogólny temat związany ściśle z astrobiologią, to jednak i tak większość uczestników poparła swoje argumenty solidnymi faktami naukowymi.
Tytuł LAUREATA otrzymały trzy osoby:
Orest Kałowski kl. 7 – Warszawa
Damian Jóźwiak kl. 7 – Warszawa
Krzysztof Paczkowski kl. 8 – Sławno
Specjalne wyróżnienie za najlepszy esej otrzymał:
Dominik Pieciak kl. 8 – Baryczka
Komisja Konkursowa postanowiła przyznać tytuł FINALISTY wszystkim osobom, które uzyskały więcej niż 1/3 możliwych do uzyskania punktów – razem 16 osób.
Ośmiu osobom przyznano dyplomy WYRÓŻNIENIA za udział w Finale.
Siedmiu osobom przyznano dyplom UCZESTNICTWA w Konkursie.
Laureaci i Finaliści konkursu otrzymali dyplomy w trakcie ceremonii ogłoszenia wyników.
Pozostałe dyplomy zostaną przesłane pocztą na adresy szkół uczestników Konkursu.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy.
ASTROPHILES – WYNIKI FINAŁU >>>
ASTROPHILES – WYNIKI ALFABETYCZNIE >>
12. kwietnia 2022 odbył się pierwszy etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Astrobiologii. Do testu przystąpiło 149 osób, z których 140 pomyślnie ukończyło ten etap podstawowy konkursu.
Zgodnie z regulaminem, do etapu drugiego – zaawansowanego przechodzi 50 proc. uczestników.
Poniżej wyniki I etapu:
ASTROPHILES – etap 1 – wyniki >>
ASTROPHILES – etap 1 – wyniki – alfabetycznie >>
Poniżej lista uczestników – stan na 11.04.2022ASTROPHILES – INFO – how-to – ETAP-2
Na adres e-mail podany podczas rejestracji oraz na adres szkoły zostały przesłane kody startowe.
Kody te będą konieczne w celu weryfikacji uczestników.
Prosimy o kontakt mailowy (astrophiles@szkola-mentis.edu.pl) jeżeli rejestracja została pomyślnie dokonana, a nie otrzymali Państwo potwierdzenia zgłoszenia.
Formularz zgłoszeniowy: https://www.surveymonkey.com/r/astrophiles
WAŻNE: Wskazówki dla uczestników >>>
Przykładowe pytania: https://www.surveymonkey.com/r/astrophiles-explorer
ASTROPHILES to konkurs dla uczniów klas 6-8 szkół podstawowych zainteresowanych tematyką badań kosmosu, rolą i miejscem człowieka we Wszechświecie oraz ogólnie naukami ścisłymi.
Celem konkursu jest rozwój edukacji interdyscyplinarnej, kształcenie dociekliwości i wyobraźni, promocja nauk ścisłych oraz zachęcenie uczniów do holistycznej analizy zjawisk przyrodniczych. Oprócz podstawowych wiadomości z nauk ścisłych, a głównie astronomii, niezbędne również będą: umiejętność samodzielnego zdobywania wiedzy oraz krytycznej analizy informacji pozyskiwanych z różnych źródeł, głównie z Internetu.
Konkurs Astrophiles składa się z trzech etapów:
Etap pierwszy – poziom podstawowy. W ramach tego etapu uczestnicy będą rozwiązywać test on-line dotyczący wybranych podstawowych wiadomości z astrobiologii. Szczegóły można znaleźć w regulaminie.
Etap drugi – poziom zaawansowany. To test on-line obejmujący w głównej mierze podstawowe wiadomości z astronomii. Szczegóły można znaleźć w regulaminie.
Etap trzeci – poziom mistrzowski. Zagadnienia z poprzednich etapów zostaną rozszerzone o najnowsze odkrycia i metody badań. Szczegóły można znaleźć w regulaminie.
Rozpoczęcie konkursu przewidziane jest na 12. kwietnia 2022 roku. Wszyscy miłośnicy eksploracji kosmosu wiedzą, że jest to Dzień Kosmonautyki. Dokładnie 61 lat temu, 12. kwietnia 1961 roku, Jurij Gagarin, jako pierwszy człowiek w historii, wykonał lot kosmiczny. Było to niezwykle ważne osiągnięcie, chociaż Pierwszy Kosmonauta okrążył Ziemię tylko raz – od tego momentu można mówić o „podboju kosmosu”.
Szczegółowy zakres tematyczny oraz Informacje niezbędne do wzięcia udziału w konkursie można znaleźć w zamieszczonym poniżej regulaminie.
Astrobiologia jest nową dziedziną, która powstała z połączenia astronomii, biologii, chemii, fizyki i geologii.
Jej celem jest szukanie życia, bądź jego śladów, w kosmosie. Badacze reprezentujący różne dyscypliny nauki połączyli siły, by odpowiedzieć na pytania: Co to jest życie? Czy życie rozwinęło się na Ziemi? A może trafiło tu z przestrzeni kosmicznej i znalazło podatny grunt do dalszego rozwoju? Jakie warunki środowiskowe muszą być spełnione, by życie mogło się rozwijać? Czy obce formy życia mogą być podobne do tych znanych z Ziemi? A może wyglądają zupełnie inaczej niż wszystko, co możemy sobie wyobrazić?
Niezbędne dokumenty do pobrania:
ASTROPHILES – laureat (wzór dyplomu) | |
ASTROPHILES – finalista (wzór dyplomu) | |
ASTROPHILES – wyróżnienie (wzór dyplomu) | |
ASTROPHILES – uczestnictwo (wzór dyplomu) |