fbpx

Od września 2020, na zajęciach naszego Kółka Fizycznego pojawiają się elementy astrobiologii.

 

Złośliwi mówią, że „poszukujemy ufoludków” , ale jest to krzywdzące uproszczenie. W historii nauki praktycznie każda nowa idea spotykała się z oporem, szyderstwami, a niekiedy nawet prześladowaniami.

Astrobiologia jest nauką badającą pochodzenie, ewolucję, występowanie i przyszłość życia we Wszechświecie . Wymaga bliskiej współpracy specjalistów z takich dziedzin jak mikrobiologia, ekologia, astronomia, geologia, paleontologia, chemia, fizyka, a nawet filozofia. Astrobiolodzy starają się odpowiedzieć na fundamentalne pytania: Co to jest życie? Jak życie się rozwinęło? Czy jesteśmy sami we Wszechświecie? Jak możemy to sprawdzić?

Życie na Ziemi jest bardzo różnorodne. Można przyjąć, że jeżeli w jakimś środowisku na Ziemi może występować życie, to na pewno je tam znajdziemy. Pozwala to na zbadanie granic naszej biochemii – jedynego życia jaki obecnie znamy. Astrobiolodzy starają się ustalić jak szukać życia na innych planetach czy księżycach w Układzie Słonecznym , a może nawet na odległych egzoplanetach. Jak można poznać, że jest tam życie? Czy życie pozostawia jakiś ślad? Czy życie jest zjawiskiem powszechnym? A może Ziemia jest wyjątkiem?

Coraz częstsze i śmiałe misje kosmiczne oraz rozwój metod badań układów planetarnych innych gwiazd spowodowały, że astrobiologia stała się nauką doświadczalną. Największe odkrycia jednak dopiero przed nami!

W przeciągu 10-20 lat nastąpi kolejny przełom . Prawdopodobnie odkryjemy życie gdzieś w Układzie Słonecznym. Czy będziemy w stanie je zrozumieć? Jakie to odkrycie będzie miało konsekwencje? Prawdopodobnie już wkrótce odkryjemy egzoplanety bardzo podobne do Ziemi i może nawet będziemy umieli stwierdzić, że istnieje na nich życie. I co z tą wiedzą poczniemy?

To świat naszych dzieci… Czy będą na niego przygotowane?

 

Astrobiologia 3 pytania - Astrobiologia w Mentis! Czy jesteśmy gotowi na kolejny przełom w nauce?

 

Star vector created by vectorpouch – www.freepik.com

Pobierz bezpłatny ebook

Kontynuując korzystanie z witryny, zgadzasz się na stosowanie plików cookie. Więcej infomacji

Ustawienia plików cookie na tej stronie są ustawione na „zezwalanie na pliki cookie”, aby zapewnić najlepszą możliwą jakość przeglądania. Jeśli nadal będziesz korzystać z tej witryny bez zmiany ustawień plików cookie lub klikniesz „Akceptuję” poniżej, wyrażasz na to zgodę.

Close