Od września 2020, na zajęciach naszego Kółka Fizycznego pojawiają się elementy astrobiologii.
Złośliwi mówią, że „poszukujemy ufoludków” , ale jest to krzywdzące uproszczenie. W historii nauki praktycznie każda nowa idea spotykała się z oporem, szyderstwami, a niekiedy nawet prześladowaniami.
Astrobiologia jest nauką badającą pochodzenie, ewolucję, występowanie i przyszłość życia we Wszechświecie . Wymaga bliskiej współpracy specjalistów z takich dziedzin jak mikrobiologia, ekologia, astronomia, geologia, paleontologia, chemia, fizyka, a nawet filozofia. Astrobiolodzy starają się odpowiedzieć na fundamentalne pytania: Co to jest życie? Jak życie się rozwinęło? Czy jesteśmy sami we Wszechświecie? Jak możemy to sprawdzić?
Życie na Ziemi jest bardzo różnorodne. Można przyjąć, że jeżeli w jakimś środowisku na Ziemi może występować życie, to na pewno je tam znajdziemy. Pozwala to na zbadanie granic naszej biochemii – jedynego życia jaki obecnie znamy. Astrobiolodzy starają się ustalić jak szukać życia na innych planetach czy księżycach w Układzie Słonecznym , a może nawet na odległych egzoplanetach. Jak można poznać, że jest tam życie? Czy życie pozostawia jakiś ślad? Czy życie jest zjawiskiem powszechnym? A może Ziemia jest wyjątkiem?
Coraz częstsze i śmiałe misje kosmiczne oraz rozwój metod badań układów planetarnych innych gwiazd spowodowały, że astrobiologia stała się nauką doświadczalną. Największe odkrycia jednak dopiero przed nami!
W przeciągu 10-20 lat nastąpi kolejny przełom . Prawdopodobnie odkryjemy życie gdzieś w Układzie Słonecznym. Czy będziemy w stanie je zrozumieć? Jakie to odkrycie będzie miało konsekwencje? Prawdopodobnie już wkrótce odkryjemy egzoplanety bardzo podobne do Ziemi i może nawet będziemy umieli stwierdzić, że istnieje na nich życie. I co z tą wiedzą poczniemy?
To świat naszych dzieci… Czy będą na niego przygotowane?