1. JESTEŚ WAŻNY
Każdy z nas jest tak samo ważny czy to w rodzinie, czy w klasie, czy w jakiejkolwiek innej społeczności. Warto mówić o tym dziecku, a im szybciej zaczniemy to robić, tym lepiej, gdyż tym szybciej dziecko uwierzy w prawdziwość tego faktu.
2. WYGLĄDASZ NA DUMNEGO Z SIEBIE/ PEWNIE JESTEŚ Z SIEBIE DUMNY
Zamiast „Jestem z Ciebie dumny”, które może spowodować, że dziecko robi coś tylko po to, aby uzyskać pochwałę, lepiej powiedzieć „Wyglądasz na dumnego z siebie” lub „Pewnie jesteś z siebie dumny”, gdyż to buduje w dziecku motywację wewnętrzną.
3. ZAWSZE MASZ PRAWO POWIEDZIEĆ „NIE”
Dziecko ma prawo powiedzieć „nie”, a taki komunikat powinien być akceptowany i szanowany przez dorosłych, gdyż pokazuje on, że dziecko potrafi postawić swoje granice. Jeśli dziecko będzie miało szansę poćwiczyć mówienie „nie” w sytuacjach związanych z bliskimi osobami, wówczas będzie umiało zrobić to w stosunku do obcych osób.
W sytuacji, gdy musisz postąpić wbrew woli dziecka, aby zapewnić mu bezpieczeństwo, wyjaśnij dziecku, dlaczego konkretne działanie jest konieczne.
4. WIDZĘ, ŻE BARDZO SIĘ NAPRACOWAŁEŚ
Zauważenie i docenienie wysiłków, starań dziecka zachęca je do dalszego zaangażowania, równocześnie podnosi też jego pewność siebie i pokazuje dziecku, że liczy się nie tylko efekt działań, ale sam fakt ich podejmowania.
5. TO, O CZYM TERAZ MÓWISZ MA ZNACZENIE
Ważne jest, aby dziecko wiedziało, że bierzesz pod uwagę jego słowa. By wiedziało, że liczy się dla Ciebie jego zdanie na temat, o którym rozmawiamy. By wiedziało, że jego punkt widzenia jest dla Ciebie ważny. Takie słowa wzmacniają jego poczucie wartości i pewność siebie..
6. KAŻDY CZŁOWIEK POPEŁNIA BŁĘDY I TY TAKŻE MASZ DO TEGO PRAWO
Błąd jest czymś normalnym i zdarza się każdemu człowiekowi. Zatem każdy człowiek i ten duży i ten mały ma prawo do popełniania błędów, które wpisane są w nasze życie, Na błędach najwięcej się uczymy i rozwijamy, stając się lepszą wersją siebie. Zachęcamy w ten sposób dziecko do kontynuowania podjętych przez nie działań pomimo niepowodzeń.
7. MAM DO CIEBIE ZAUFANIE
Dla dziecka fakt, że rodzic mu ufa, jest bezcenny. Zaufanie rodzica buduje w dziecku poczucie własnej wartości i pewności siebie. Dzięki temu dziecko samo sobie będzie umiało zaufać w sytuacjach dokonywania wyborów czy identyfikowania swoich emocji.
8. FANTASTYCZNIE JEST SPĘDZAĆ Z TOBĄ CZAS
Jeśli dziecko będzie miało świadomość, że samo spędzanie z nim czasu może być dla kogoś tak przyjemne, pozytywnie wpłynie to na jego pewność siebie i samoocenę, takie słowa budują także bliskość dziecka z rodzicem.
9. WSPANIALE, ŻE JESTEŚ
Okazuj dziecku, jak bardzo cieszy Cię to, że Twoje dziecko po prostu jest. To buduje w nim poczucie własnej wartości, akceptację dla samego siebie, wewnętrzną siłę i pewność siebie.
10. WIERZĘ W CIEBIE
Dziecko bardzo potrzebuje wiedzieć, że w nie wierzysz. Wierzysz w to, że potrafi sobie dać radę również z tym, co jest dla niego wyzwaniem. Wzmacniasz tym samym jego poczucie własnej wartości oraz przekonanie o tym, że sobie poradzi w każdej sytuacji.
Marta Bańkowska-Skoczeń, psycholog i współwłaścicielka Szkoły Mentis
Źródło zdjęcia: People image created by Teksomolika – Freepik.com