Coraz chłodniejsze dni sprawiają, że więcej czasu spędzamy w domu. Choć sposobów na wypełnienie zimowych wieczorów jest wiele, to dziś chciałabym szczerze polecić rozłożenie gry planszowej. Na rynku jest ogromny wybór gier, a odpowiednio dobrana pozycja, może być nie tylko rozrywką, ale też mieć wiele innych zalet.
Rozwój
Gry pozwalają na ćwiczenie tego, co dla naszego dziecka trudne np. radzenia sobie z porażką, budowania dłuższych wypowiedzi, działanie pod presją czasu, podejmowanie decyzji, ćwiczą one także pamięć oraz koncentrację uwagi. Wybór gry ukierunkowany na trening konkretnych umiejętności to pewność zaangażowania dziecka przy jednoczesnej pracy nad wyrównywaniem deficytów. Jest to coraz częściej wybierane narzędzie przez terapeutów i rewalidatorów. Dziecko nie czując przymusu rozwija się poznawczo, fizycznie, emocjonalnie oraz społecznie. Istnieją również badania wskazujące na lepsze funkcjonowanie poznawcze osób starszych korzystających z gier analogowych.
Edukacja
W ofercie gier wiele z nich pozwala na poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin nauki, a także trening ortografii, liczenia, czy języków obcych. Ciekawostki, nietypowe pytania, forma quizu przy interesującej oprawie graficznej, jak i mechanizmowi gry przypominającemu telewizyjne teleturnieje podbija jej atrakcyjność i buduje dodatkowe napięcie.
Myślenie
Ciekawe wyzwania stawiane przed graczem wymuszają szukanie rozwiązań, a co za tym idzie następuje rozwój logicznego myślenia. Dzieci analizują oraz syntetyzują pozyskane informacje, a potem wykorzystują do realizacji zadań Jest to forma wysiłku psychicznego w celu skutecznego znalezienia rozwiązania problemu. Opracowanie strategii, przemyślenie kolejnych własnych kroków oraz przewidywanie zagrożeń płynących ze strony przeciwników to istna siłownia umysłowa!
Kreatywność
Wiele z gier pozwala na rozwój kreatywności, co przynosi dużo satysfakcji i rozwija twórcze myślenie. Rozwój wyobraźni, skojarzeń oraz przestrzeń na własną interpretację obrazów, czy haseł jest nie tylko wartościowe, ale też tworzy dobrą zabawę. Współczesne gry zawierają wiele bajkowych elementów, kolorowych postaci, nieraz wzbogacone są o dodatkowe przedmioty mające na celu wprowadzenie małego odbiorcy w niepowtarzalny nastrój. Drugim elementem jest fabuła lub opis miejsca wydarzeń, tutaj również twórcy gier dokładają wszelkich starań, aby gracz poczuł się częścią wyimaginowanej rzeczywistości
Samoocena
Dzięki grom możemy wzmacniać pewność siebie dzieci Już przy pierwszych planszówkach stawiane są na równi z dorosłymi partnerami rundy, dając im w pewnych tytułach wyrównane szanse na zwycięstwo i budując. ich pewność siebie na tej płaszczyźnie Udana akcja na planszy wzmacnia poczucie sprawczości, pozwala na doświadczanie sukcesu i od razu daje rezultat podejmowanego wysiłku Nic tak nie poprawia nastroju jak radość z wygranej.
Współdziałanie i komunikacja
Dzięki grom możemy dbać o rozwój umiejętności społecznych Na wstępie trzeba zaakceptować określone zasady i porządek, co uczy również cierpliwości. Gry są nieocenionym sposobem kształtowania charakteru, uczą dzieci nie tylko tego, jak radzić sobie z sukcesem, ale i z porażką, ponadto wdrażają dzieci do zdrowej rywalizacji i wpajają uczciwość. Tytuły kooperacyjne to okazja do pracy nad relacją, ale też przestrzeń do rozwoju umiejętności komunikacyjnych. Sukces drużyny zależy od każdego z graczy i niekiedy wymaga podjęcia negocjacji, co do podejmowanych działań i planowanej strategii. To również wspaniała okazja do wspólnego spędzenia czasu, z dala od ekranu telewizora czy komputera Doświadczanie przyjemnych emocji podczas rozgrywek sprawia, że po raz kolejny wracamy do tej aktywności i budujemy relacje między sobą.
Relaks
Gry to wspaniałe narzędzie terapeutyczne w walce ze stresem Przeniesienie się w fabułę gry, skupienie na pięknej oprawie graficznej, doświadczanie realnych materiałów tektury, drewna, wzajemne słuchanie się i emocje w trakcie rozgrywki to bezpieczny„ w którym można zapomnieć o troskach codzienności. Wspomaga to niezbędna koncentracja oraz fakt, że przy planszy siada kilka osób. Niezależnie, czy są to członkowie rodziny, czy znajomi, to zawsze jest to czas z innymi ludźmi. Różnorodność oferty gier pozwala na znalezienie tego, co będzie danej grupie sprawiać przyjemność.
W mojej pracy to niezbędny element wyposażenia gabinetu, a poza nim ulubiona rozrywka. Oczywiście zalety gier mogłabym wymieniać dalej, ale mam nadzieję, że po tych najważniejszych nie muszę dłużej nikogo do nich zachęcać, a czas możemy przeznaczyć na zagranie w planszówkę w gronie rodzinnym.
Joanna Jaskulska – Korzan, psycholog w szkole Mentis