logo szkoły Mentis

Polsko-Angielska Szkoła Podstawowa Mentis
u l .   P i w o n i o w a

Laboratorium ciemności

Dzisiejszy świat coraz bardziej potrzebuje empatii i tolerancji. Zrozumienie i zauważenie potrzeb innych to dla każdego ważna lekcja życia społecznego.
Jak radzą sobie osoby niewidome, słabowidzące i jak im pomagać?
Na te i inne pytania odpowiedź usłyszeli i poczuli, uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej podczas warsztatów w Polskim Związku Niewidomych.

Warsztaty edukacyjne LABORATORIUM CIEMNOŚCI zostały przeprowadzone w bardzo interesujący sposób. Dzieci zajęły się wieloma kwestiami, m.in.:

Czy umiesz rozpoznać na ulicy osobę niewidomą lub słabowidzącą?
Czy chcesz sprawdzić, jak widzą osoby słabowidzące? – ćwiczenia z symulatorami różnych schorzeń wzroku.
Czy wiesz, jak pomóc osobie niewidomej przypadkowo spotkanej na ulicy – projekcja filmu rysunkowego „N jak niewidomy” oraz ćwiczenia w parach: „niewidomy” – „przewodnik”.
Po co jest biała laska? – ćwiczenia w goglach.
Świat dźwięków, dotyku, zapachów – nie widzę, a rozpoznaję – ćwiczenia w grupach.
Jak nalać wodę do szklanki, rozpoznać kolory, zmierzyć temperaturę? Nie widzę, a potrafię – ćwiczenia w grupach.
Jak czytają i piszą osoby niewidome? Prezentacja pisma Braille’a i specjalnych technik komputerowych.
Rysunki dla niewidomych, mapy, miniatury obiektów – próbuję rozpoznać w ciemności.

Na koniec zagraliśmy w piłkę....po ciemku ;)