logo szkoły Mentis

7 rzeczy, które możesz zrobić, a które sprawią, że Twoje dziecko pokocha czytanie książek na całe życie

7 rzeczy, które możesz zrobić, a które sprawią, że Twoje dziecko pokocha czytanie książek na całe życie

1.    Czytaj dziecku każdego dnia już od najmłodszych lat. Na czytanie książek dzieciom nigdy nie jest za wcześnie, można zacząć od samego urodzenia, a zdaniem niektórych również czytanie dzieciom w okresie prenatalnym ma sens.
2.    Uczyń z codziennego czytania rytuał pełen czułości i bliskości, niech czas wspólnej lektury będzie dla Twojego dziecka wyjątkowy.
3.    Gdy Twoje dziecko zacznie czytać samodzielnie, zachęcaj je aby czytało Tobie. Dzielcie czas wspólnego czytania na dwie części: połowę czytasz Ty dziecku, drugą ono Tobie.
4.    Baw się z dzieckiem literkami, zadbaj aby dziecko od pierwszych miesięcy życia miało wokół siebie dmuchane książeczki, klocki, plansze i inne zabawki z literkami.  Niech nauka czytania będzie wspaniałą zabawą i przygodą pełną radości i śmiechu. Nawet nie zauważysz kiedy Twoje dziecko zacznie składać litery, a następnie płynnie czytać.
5.    Rozmawiaj o książkach, opowiadaj dziecku jaka ciekawa jest książka, którą właśnie czytasz, poproś dziecko, żeby opowiedziało Ci co teraz czyta, rozmawiajcie o bohaterach i historiach z książek, które wspólnie czytaliście.
6.    Spraw, żeby dziecko widziało Cię jak najczęściej z książką w ręku, pokaż dziecku, że to wspaniały sposób na spędzanie wolnego czasu i rozwój.
7.    Odwiedzaj wspólnie z dzieckiem biblioteki, targi książek, spotkania autorskie, księgarnie i antykwariaty, wybierajcie, kupujcie i recenzujcie wspólnie książki. Niech książka towarzyszy Wam na każdym kroku.

 

Anna Dąbrowska

Współzałożycielka i Członek Zarządu Szkół MENTIS, Dyrektor Polsko-Angielskiej Szkoły Podstawowej oraz Dwujęzycznego Gimnazjum MENTIS

Źródło zdjęcia: School photo created by freepik - www.freepik.com

634293-pob86p-26-800x533.jpg

powrót