Prowadząca: Ilona Deptuła

Koło plastyczne

"Sprawne rączki"(kl. 1 - 2)


Propozycja zajęć rozwijających sprawność manualną dedykowana jest przede wszystkim uczniom klas I pragnących usprawnić wykonywanie wszelkich czynności wymagających wykonywania drobnych, precyzyjnych ruchów ręki.
Uczestnicy rozwijają myślenie twórcze, wyobraźnię przestrzenną, spostrzegawczość, ale również uczą estetyki, cierpliwości i dokładności.
Zajęcia będą prowadzone w formie zabaw i ćwiczeń usprawniających grafomotorykę i sprawność manualną ręki. Dzieci będą miały m.in. możliwość lepienia z plasteliny, wycinania, malowania, kreślenia szlaczków, kalkowania, rysowania po śladzie, aż do samodzielnego pisania liter i wyrazów.
W programie m.in. także: modelowanie, nawlekanie koralików, guzików, makaronu na nitkę - tworzenie korali, wycinanie z papieru z uwzględnieniem stopnia trudności, wycinanki, naklejanki z papieru, materiału, włóczki, papieroplastyka (łódeczki, samoloty, czapki itp.), kopiowanie rysunków przez kalkę techniczną, zamalowywanie kredkami i farbami małych i dużych przestrzeni, przestrzeni, ćwiczenia sprawnych ruchów palców i rozluźniające napięcie mięśniowe, np. naśladowanie gry na pianinie, pisanie na maszynie, odtwarzanie rytmu deszczu, strząsanie wody z palców, wytrzepywanie piasku z rękawa, zabawy paluszkowe (pacynki, kukiełki), zabawy z piłką i balonem oraz wiele, wiele innych…..