Prowadzący: Grzegorz Adaszewski

Klub szachów japońskich "King"

„Shogi” (kl. 1-3), (kl. 4-6)(Gim)

Koło to zabawa. Koło to zainteresowanie. Koło to pasja. Jak zatem wygląda pasja na tym kole? Czym jest Shogi? To po prostu japońska odmiana dobrze znanych nam szachów. Różnice wynikają z wielkości szachownicy(9x9), możliwości przywrócenia zbitych figur, braku hetmana i większej różnorodności figur. Efekt? Więcej kombinacji ruchowych, czyli więcej zabawy. Dyscyplina ta choć młoda w Polsce na całym świecie zyskuje na coraz większej popularności. Uczniowie MENTIS dobrze znają tą dyscyplinę. Ci którzy uczęszczali dotychczas na zajęciach mieli okazję jeździć na turnieje, poznawać wybitne osobistości związane z tą dziedziną sportu. Shogi tak naprawdę to jedna wielka rodzina. Wszyscy dążymy do ciągłego rozwoju. Wszyscy marzymy o jak największej liczbie zwycięstw. Pragniemy, aby inni pomagali nam współtworzyć naszą pasję.
Jak zatem wyglądają zajęcia z Shogi. Nauka zasad. Dużo grania. Treningi pod okiem instruktora i wspólne wyjazdy na turnieju. Od czasu do czasu uczestnicy mają okazję poznać jakąś znaną osobistości ze świata Shogi.
Szachy japońskie to nie tylko sport Japończyków. Udowodniła to chociażby Karolina Styczyńska, która na początku swojej kariery pokonała profesjonalną zawodniczkę, a obecnie uczy się w Japonii na profesjonalistkę.
Na koniec warto również dodać, że zajęcia z Szachów Japońskich wpisują się w Polski trend, w wyniku którego szachy są wprowadzane do szkół jako przedmiot obowiązkowy.