Prowadząca: Grzegorz Adaszewski

Koło szachów japońskich "King"

Podczas zajęć koła uczestnicy poznawać będą rozwijać swoje wiedzę i umiejętności w zakresie Shogi- czyli japońskich szachów. Dyscyplina ta choć młoda w Polsce na całym świecie zyskuje na coraz większej popularności. Shogi różni się od tradycyjnych szachów wielkością szachownicy, ilością i różnorodnością dostępnych figur, a przede wszystkim możliwością przywrócenia w trakcie gry zbitych figur przeciwnika jako własnych. Zasada ta wprowadza większą liczbę możliwych kombinacji. Dzięki temu uczestnik zajęć rozwija umiejętność planowania, przewidywania konsekwencji swoich działań, a także usprawnia swoje funkcje poznawcze.

Należy również zaznaczyć, że nauka Shogi to przede wszystkim dobra zabawa i poznawanie kultury innego kraju. Szachy japońskie to nie tylko sport Japończyków. Udowodniła to chociażby Karolina Styczyńska, która na początku swojej kariery pokonała profesjonalną zawodniczkę, a obecnie uczy się w Japonii na profesjonalistkę.

Uczniowie poza graniem i nauką będą mogli także uczestniczyć w turniejach ocenianych przez Światową Organizacje Shogi uzyskując tytuły. Podczas zajęć koła będzie też możliwość poznania innych gier japońskich.

Na koniec warto również dodać, że zajęcia z Szachów Japońskich wpisują się w Polski trend, w wyniku którego szachy są wprowadzane do szkół jako przedmiot obowiązkowy.